Zaznacz stronę

Wiosną i latem niemalże każdą wolną chwilę większość z nas spędza poza domem. Szczęściarzami są osoby, które są właścicielami domów jednorodzinnym. Ogromnym atutem jest posiadanie kawałka ziemi, który można zaaranżować na użytkowy i piękny w swej formie ogród i taras. Ważne jest także oświetlenie. Jak je wybrać by było funkcjonalne?

Jakie lampy wybrać?

Cały proces wykonania instalacji elektrycznej będzie zależał od rodzaju tarasu czy ogrodu. Zupełnie inaczej należy oświetlić taras, który jest zadaszony, a inaczej otwarty. By cała instalacja spełniła nasze oczekiwania, a także była w pełni użytkowa, warto sporządzić projekt i dobrze przemyśleć, w którym miejscu usytuować poszczególne lampy.

W niemalże każdym sklepie budowlanym znaleźć można różne typy oświetlenia tarasowego i ogrodowego. Są to między innymi lampy LED, świecąca kostka brukowa czy oprawa najazdowa przy garażu. Przy wyborze oświetlenia tarasowego, warto zwrócić uwagę na materiał, z których wykonane są lampy. Powinien on być przede wszystkim solidny i odporny na działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych, takich jak promienie słoneczne czy opady deszczu.

Do popularniejszych rodzajów lamp ogrodowych, dzięki którym można efektownie oświetlić taras należy zaliczyć lampy nawierzchniowe w formie słupków, które są montowane w podłożu, między innymi w trawniku czy alejce. Na podjeździe z kolei idealnie sprawdzą się oprawy najazdowe, które dają subtelne, lecz widoczne z daleka światło. Ogromnym plusem jest fakt, iż po oprawach najazdowych można jeździć i chodzić, bowiem są one bardzo wytrzymałe i przystosowane do większego obciążenia.

Na tarasie sprawdzą się także słupki, które można zamontować na różnych wysokościach, dzięki czemu wpasują się w każdą aranżację tarasu czy ogrodu. Bardzo popularnym i trafnym pomysłem na oświetlenie tarasu są również kinkiety, montowane do ściany, dające subtelne światło, które nie jest na tyle intensywne, by przeszkadzać podczas wieczoru spędzanego na zewnątrz. Ogromną możliwość umiejscowienia i ustawienia kąta padania światła dają także reflektory. Wybierając lampy do ogrodu należy pamiętać, by były one odpowiednio przymocowane i odporne na mocniejsze podmuchy wiatru. Idealnie dobrane oświetlenie tarasu pozwoli na stworzenie bardzo komfortowego i przytulnego miejsca odpoczynku.